Pozycjonowanie jest długotrwałym procesem i stanowi szereg działań, które mają na celu zwiększenie widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Pomimo tego, że jest to jedno z najtańszych rozwiązań reklamy internetowej, działania te nie są bezpłatne. Jaki jest koszt pozycjonowania strony www?

Czym jest pozycjonowanie stron internetowych?

Jeśli przez Twoją głowę przeszła myśl – pozycjonowanie strony – co to znaczy tak właściwie, to pora wyjaśnić to pojęcie! Pozycjonowanie jest przede wszystkim długotrwałym procesem – warto o tym pamiętać, aby nie mieć zbyt wygórowanych oczekiwań na samym początku optymalizowania strony internetowej. W końcu każdy chce zobaczyć szybki efekt, skoro ponosi koszt pozycjonowania strony www.

Na czym polega pozycjonowanie

Celem pozycjonowanie jest zwiększenie widoczności witryny w organicznych wynikach wyszukiwania – czyli tych bezpłatnych. Pozycjonowanie wykonuje się pod wybrane frazy kluczowe. Działania, które składają się na pozycjonowanie, to optymalizacja wszystkich elementów znajdujących się na stronie www. Tak, dokładnie – zwracana jest uwaga na każdy element! Procesy, wykonują specjaliści, dzielą się na te przeprowadzane na stronie i poza stroną.

Inaczej to działania on-site i off-site. Działania na stronie to optymalizacja wszelkich treści, które na niej są, kodu i działań wpływających na pozytywne doświadczenia użytkownika – User Experience (UX). Działania poza stroną to pozyskiwanie wartościowych linków, które następnie będą przekierowywały do naszej strony. Wszystko to wpływa na koszt pozycjonowania strony www.

Pozycjonowanie – o czym warto pamiętać?

Zanim przystąpisz do działań związanych z pozycjonowaniem, pamiętaj, że musisz najpierw określić ich cel. Co chcesz osiągnąć poprzez pozycjonowanie? Od razu wyjaśniamy, że zwiększenie sprzedaży to zbyt ogólne założenie. To nie zawiera w sobie konkretów! Oczywiście wiadome jest, że każdy przedsiębiorca chce sprzedawać coraz więcej. Warto wiedzieć, co pomoże podnieść sprzedaż. Jednak zanim zobaczysz efekty pozycjonowania w postaci zysków, musisz zainwestować. Jaki jest koszt pozycjonowania strony www?

Jaki jest koszt pozycjonowania strony www?

Koszt pozycjonowania strony www

Dokładnego kosztu pozycjonowania stron www nie można podać z góry. Tak naprawdę proces ten uzależniony jest od wielu czynników, do których możemy zaliczyć zakres i rodzaj działań. Te dwie kwestie znacząco decydują o tym, jaki jest koszt pozycjonowania stron www. Decydujące jest również to, kto będzie podwykonawcą. Niektóre agencje marketingowe rozliczają się za frazy kluczowe. Ich działania ograniczają się do osiągnięcia głównego celu – wysokiej pozycji w wyszukiwarce.

Są również agencje reklamowe, które podają koszt pozycjonowania stron www, uwzględniając cały proces. Nie opierają swojego kosztorysu na liczbie fraz, a przede wszystkim na konwersji i optymalizacji. Pomimo tego, że wspomnieliśmy, że nie da się ustalić jednoznacznego kosztu pozycjonowania stron www, to można podać określone widełki.

I tak w przypadku rozliczania za same frazy kluczowe koszt pozycjonowania stron www waha się od około 100 zł do ponad 1000 zł, tak cena przy drugiej, szerszej formie współpracy, koszt pozycjonowania stron www zaczyna się od około 1000 zł. Nie traktuj tego jednak jako kosztu, ale inwestycji, bowiem skuteczne pozycjonowanie zwróci Ci się z nawiązką.