Optymalizacja grafiki na stronie www – dlaczego jest tak ważna? Każda strona internetowa składa się z różnego rodzaju treści, tych które widzimy bezpośrednio oraz tych niewidocznych dla nas, za to doskonale dostrzeganych przez roboty indeksujące Google.
Nic więc dziwnego, że oprócz tekstu na stronie internetowej znajdziemy także zdjęcia czy grafiki. Wpływają one na jej estetykę, pozwalają szybciej przyswoić treści tekstowe oraz przyciągają uwagę odbiorców. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jaki wpływ na stronę ma optymalizacja grafiki.
Jak dobrać odpowiednie zdjęcia? Z lektury tego artykułu dowiesz się, dlaczego optymalizacja grafiki jest tak ważna i co ma na nią bezpośredni wpływ.
Czym jest optymalizacja strony www?
Pytając o optymalizację witryny, równie dobrze moglibyśmy zapytać: pozycjonowanie strony – co to znaczy? Okazuje się bowiem, że dwa terminy stosuje się zamiennie i równie często można spotkać zarówno ten pierwszy, jak i drugi.
Pozycjonowanie to wszystkie działania, które mają na celu poprawić działanie strony oraz zwiększyć jej widoczność, to znaczy poprawić pozycję w rezultatach wyszukiwania i w tym kontekście ważna jest także optymalizacja grafiki…
Jakie treści graficzne najczęściej znajdują się na stronie?
Praktycznie nie istnieje strona, która nie zawierałaby w sobie przynajmniej jednego elementu graficznego. Przeładowanie witryny tekstem wcale nie wpływa na jej korzyść. W zależności od contentu danej strony, można dobrać odpowiedniego rodzaju treści graficzne, do najczęstszych z nich należą:
- zdjęcia,
- kolaże,
- ilustracje,
- infografiki.
Wiele stron korzysta z różnego formatu grafik i wykorzystuje kilka jej rodzajów jednocześnie.
Odpowiednia grafika to grafika…
…która nie tylko dobrze prezentuje się na stronie internetowej i przyciąga wzrok, ale także taka, która posiada odpowiednie parametry techniczne, które zwiększą widoczność strony w wyszukiwarce i mają wpływ na to, jaka jest optymalizacja grafiki.
Dobra grafika wpływa na szybkość ładowania się strony, co dostrzega nie tylko użytkownicy, ale także Google.
Grafika własna czy z darmowego banku zdjęć?
Własna grafiki już na starcie daje możliwość ustalenia prawidłowej rozdzielczości i ma pozytywny wpływ na SEO, a więc zwiększenie widoczności strony. To, że nie każdy posiada uzdolnienia plastyczne, nie oznacza od razu, że nie jest w stanie zaprojektować prostej grafiki. Nawet ta najprostsza, własna, oryginalna zawsze będzie lepsza niż obrazek ściągnięty z sieci.
Jednym z najpopularniejszych, darmowych programów do tworzenia różnego rodzaju grafik dostępnych w Internecie, jest Canva. Znają go chyba wszyscy miłośnicy social mediów, gdyż przy odrobinie chęci i wolnego czasu, można stworzyć prawdziwe cudeńka. Narzędzie to jest dedykowane głównie platformom społecznościowych, ponieważ posiada gotowe szablony do edycji w rozmiarach dostosowanych do publikacji na Instagramie czy Facebooku. Z innych ciekawych, darmowych narzędzi wymienić można, chociażby aplikację PicsArt czy Piktochart.
Jeśli chodzi o banki darmowych zdjęć, z których możemy ściągnąć zarówno grafiki, ilustracje, jak i obrazki wektorowe to na pewno do najpopularniejszych należą: Pixabay, WebWave czy Pexel. Oczywiście zawsze możemy skorzystać także z usług profesjonalnego grafika, który stworzy dla nas odpowiednie treści, a nawet zadba o to, by optymalizacja grafiki była odpowiednia. Takie rozwiązanie sprawdza się wówczas, gdy zależy nam na spójności wizualnej, potrzebujemy własnego logo itd.
Optymalizacja grafiki – co ją ułatwia?
Odpowiednio przygotowana grafika może przynieść wiele korzyści stronie a przede wszystkim przyspieszyć jej działanie i zapewnić lepszą pozycję w wynikach wyszukiwania. Żeby tak się jednak stało, trzeba zadbać o kilka kwestii:
- oryginalność grafiki – przygotowana własnoręcznie, nawet z minimalną ingerencją jest lepsza niż gotowa, ściągnięta z banku zdjęć,
- rozdzielczość grafiki, która powinna być dostosowana do ekranu, na którym najczęściej będą ja wyświetlać użytkownicy,
- wagę pliku, która ma bezpośredni związek z rozdzielczością obrazu,
- dobór odpowiedniego rodzaju grafiki (w przypadku plików jpeg sprawdzi się grafika rastrowa),
- kompresję – zmniejszanie plików zazwyczaj wiąże się ze stratami w ich jakości, żeby tak się nie stało, potrzebna jest właśnie kompresja grafiki. Strona zacznie się szybciej ładować, co będzie korzystne zarówno dla użytkowników, jak i samej wyszukiwarki.